Vzkříšený Bramberk láká turisty i svatebčany

29.08.2011 08:54:43 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Zprávy | Obce: Lučany nad Nisou

Vzkříšený Bramberk láká turisty i svatebčany

Kamenná rozhledna na Bramberku oslavila rok od svého znovuvzkříšení. Od loňského srpna, kdy vedení města Lučany věž po mnoha letech znovu slavnostně zpřístupnilo, vystoupalo na vyhlídkovou plošinu bezmála 7,5 tisíců návštěvníků. Loni se na vstupném a dobrovolných příspěvcích vybralo skoro 56 tisíc, letos zatím turisté zaplatili přes 54 tisíc. Po odečtení nákladů nezbytných na provoz rozhledny putují vybrané peníze do fondu zřízeného výhradně na provoz a opravy této dominanty Lučan.

Kamenná kráska neláká jen k úžasným rozhledům, ale stala se místem mnoha setkání. Ať to byl Svatoštěpánský výstup na Bramberk, akce Se Sokolem na rozhledny nebo jako jeden z cílů dálkového pochodu Rozhledny Jablonecka.

S podtitulem Nechte podrazit kramflek a hurá na Bramberk uspořádali u rozhledny i rozloučení s prázdninami. Živá hudba, občerstvení, opékání buřtů a projížďky na koních přilákaly v sobotu 27. srpna asi stovku návštěvníků.

Nově se Bramberk stal i důstojným místem, kde si své „ano" řekly hned dva páry snoubenců. Ty před několika dny za krásného letního dne oddal lučanský starosta Jiří Řešátko.

Jednadvacet metrů vysoká věž ze žulových kvádrů oslaví v příštím roce stoleté narozeniny. Lučanská sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory ji nechala postavit podle projektu známého jabloneckého stavitele Roberta Hemmricha. Kamenný skvost vyrostl na místě 16 metrů vysoké trámové rozhledny z roku 1889. Dnes je rozhledna, stejně jako nedaleký Hotel Krásný i přilehlá restaurace, tak zvaný starý Bramberk, v majetku manželů Jindříškových. Nájemcem historické věže je od loňského jara město Lučany.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 28 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tradiční jablonecký dotační titul na podporu výstavby

Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlašuje Program podpory výstavby technické infrastruktury pro rok 2026. Stejně jako v předchozích letech zaměří podporu na výstavbu domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. Pro letošní rok město vyčlenilo částku 1 milion korun. Novinkou je možnost podat žádost v obou kolech také elektronicky prostřednictvím Portálu Jablonečana. „Podporou domovních čistíren a kanalizačních přípojek zlepšujeme kvalitu životního prostředí i technickou infrastrukturu ve městě. Chceme, aby byl program pro občany co nejdostupnější, proto letos umožníme i plně elektronické podání žádostí," říká jablonecký primátor Miloš Vele. O investiční dotaci mohou žádat majitelé objektů určených k trvalému bydlení v katastru Jablonce nad Nisou, získat mohou 50 % z celkových způsobilých výdajů, maximálně však 50 tis. korun na jednu bytovou jednotku, a to od 1. dubna do 30. října.

Pravidelná práce strážníků v terénu má smysl

V pondělí 16. února vyrazili okrskáři z Proseče nad Nisou, Pasek a Šumavy i centra do terénu na společnou kontrolu. Zaměřili se také na vybydlený dům v prosečské ulici Vrcholová, odkud přicházely informace o větším počtu lidí bez domova. Trojice strážníků na místě objevila pětici osob bez domova. Všechny zkontrolovali a ověřili jejich totožnost. Při lustraci vyšlo najevo, že po jedné z žen pátrají policisté v celostátním měřítku. Okrskáři proto okamžitě kontaktovali Policii České republiky, která si hledanou ženu převzala k dalším úkonům. Běžná kontrola tak přinesla nečekaný výsledek a potvrdila, že pravidelná práce v terénu má smysl.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalová fantazie: Kozel vyřadil Trpišovského!
Krajská soutěž Kniha roku je v plném proudu, hlasovat lze na webu
Město Jablonec rozšiřuje svoz bioodpadu
MP Jablonec: Kabel za padesát vyšel muže na šest tisíc
Jablonecké technické služby zahájily opravy výtluků po zimě

Nejčtenější články

03.03.: MP Jablonec: Kabel za padesát vyšel muže na šest tisíc
02.03.: Hrůza v Mladé Boleslavi: Korunu tomu nasadil Alegue
03.03.: Policisté kontrolovali motoristy na alkohol a jiné návykové látky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace